PROJEKTANT

Patryk Gniedziejko – mgr inż. architekt krajobrazu, wyróżniony absolwent Politechniki Białostockiej na kierunku Architektura Krajobrazu.

Doświadczenie zdobywał podczas studiów przy pracach sezonowych, a także po skończeniu studiów wykonując projekty ogrodów przydomowych i kolejno je realizując.

 • I miejsce w konkursie „MIESZKAM TU! – Mądre pomysły na mądre miasto” na najciekawsze inicjatywy zaproponowane w Budżetach Obywatelskich miast z projektem „Ogród do hortiterapii”.
 • Zwycięzca konkursu na rzeźbę pod fabryką Volkswagena w Białężycach k. Wrześni.
 • Wyróżnienie pracy inżynierskiej „Projekt zagospodarowania terenu z miejscem do hortiterapii przy Zespole Szkół nr 16 w Białymstoku (ogród terapeutyczny).
 • Zdobywca wyróżnienia Prezydenta Miasta Białegostoku za „Park Ekspozycji”
 • Wyróżniony za projekt innowacyjnego przystanku autobusowego w Mielcu.

Pod szyldem firmy PERFORMA projektuje tereny zieleni specjalizując się w obszarach stricte krajobrazowych.  Twórca kolekcji interaktywnych mebli miejskich.

Na swoim koncie ma udział i wyróżnienia w wielu konkursach na płaszczyźnie architektury krajobrazu i grafiki. Interesuje się hortiterapią (udział w powstaniu ogrodu zdrowia w Mrągowie), architekturą, grafiką użytkową i artystyczną.

Pracownia projektowa znajduje się w Białymstoku oraz w Warszawie. Projekty wykonujemy na terenie całego kraju.

Uwielbiam niebanalne rozwiązania, estetykę i multifunkcjonalność. Dążę do aranżacji miejsca „idealnego” poprzez indywidualne podejście do każdego przedsięwzięcia w myśl pasji do projektowania i kreowania przestrzeni. Zestawiam ze sobą POTRZEBY i MOŻLIWOŚCI oraz WIEDZĘ by w efekcie być dumnym ze swojego działania.

MULTIMEDIALNE PORTFOLIO

ARTYKUŁY

DYPLOMY | CERTYFIKATY | REFERENCJE

OFERTA

ETAPY WSPÓŁPRACY

SPOTKANIE

Wywiad terenowy i analiza obszaru, przedstawienie wizji przybliżającej charakter przyszłego zagospodarowania. Kompilacja MOŻLIWOŚCI i POTRZEB będzie podstawą do dalszej pracy projektowej.

ANKIETA

Zobrazowałem style, techniki i aranżacje ogrodowe, które pomogą Państwu i mi w podjęciu decyzji, jak ma wyglądać ogród i jaką konwencję obierzemy.

PROJEKT

Zebrane wytyczne pozwolą mi na wykonanie kompleksowego projektu zagospodarowania terenu lub obiektu architektury krajobrazu.

REALIZACJA

Po akceptacji projektu i omówieniu planu działania przystępujemy do prac realizacyjnych z udziałem brygady wykonawczej -zamieniamy projekt w rzeczywistość.

PIELĘGNACJA

Wykonaną aranżację zielenią możemy objąć pielęgnacją – całoroczną bądź okazjonalną – ustalaną indywidualnie.

ZAKRES PRAC

PROJEKTOWANIE/USŁUGI

założenia krajobrazowe
wizualizacje
formy przestrzenne
instalacje artystyczne
interaktywne meble miejskie
inwentaryzacja dendrologiczna
obiekty małej architektury
trawnik/nasadzenia roślinne
ogrody przydomowe
zieleń na tarasach/balkonach
nawierzchnie
zielone ściany
zieleń we wnętrzach
zieleń osiedlowa, firmowa
parki i skwery

PROJEKT KONCEPCYJNY

Koncepcja zagospodarowania terenu (wielowariantowe rozwiązania), który po uzyskaniu akceptacji rozwiniemy we właściwy projekt techniczny. Zawiera wizualizacje, jest dostosowany do charakteru przedsięwzięcia.

PROJEKT TECHNICZNY

 • projekt układu nawierzchni (wymiarowanie, kolorystyka)
 • projekt nasadzeń (dobór materiału roślinnego, gatunki i odmiany dostosowane do istniejących warunków, spis ilościowy)
 • projekt systemu automatycznego nawadniania
 • projekt elementów małej architektury ogrodowej (altany, pergole, drewutnie, meble ogrodowe, płoty, drewniane tarasy itp.)
 • szczegółowy opis projektu i zalecenia pielęgnacyjne
 • wizualizacje projektu
 • wycena/kosztorys realizacji ogrodu

ZAŁOŻENIA KRAJOBRAZOWE – SPECJALIZACJA

PORTFOLIO

Opis: Stosunkowo nieduża działka została zaaranżowana w taki sposób, by wykorzystać maksimum przestrzeni. Droga dojazdowa do garażu, strefa wejściowa, nieduża altana w rogu działki i pozostałe miejsce na trawnik oraz nasadzenia roślinne. Wykorzystano materiał roślinny atrakcyjny o każdej porze roku, w większości zimozielony, wprowadzający do ogrodu kolory na tle rzędowo nasadzanych żywotników. Punktowo umieszczone krzewy róży, magnolii i wierzba na pniu wprowadzają do ogrodu wyraziste kolory i ciekawe pokrojowo solitery.

Data: listopad 2019

Miejsce: Białystok

Opis: Nowoczesna forma przestrzenna wpisująca się w miejską tkankę Mielca będąca jednocześnie wielofunkcyjnym obiektem – przystanek autobusowy na placu Armii Krajobwej w Mielcu. Charakterystyczna forma została nadpisana w istniejące filary, które w koncepcji stanowią szkielet przystanku oraz jego wejścia. Geometryczny design, wysokiej jakości materiały, roślinne aranżacje oraz wachlarz rozwiązań technologiczno-multimedialnych nadają miejscu niezwykłego charakteru, który odbiega od ówczesnego wizerunku wiat przystankowych. Szklane tafle na dachu chronią przez przegrzaniem i generują energię poprzez fotowoltaiczne moduły drukowane, zaś boczne – zapewniają ochronę przed wiatrem oraz dobrą widoczność. Siedzisko wykonane z drewnianych desek , opatrzone w dwa wejścia USB. Wygospodarowano miejsce na wózek, gablotę na twórczość amatorską oraz zielony dach ekstensywny.

Data: wrzesień 2018

Miejsce: Mielec

Opis: Projekt opiera się o wykonanie modułowych mebli miejskich wielofunkcyjnych wyposażonych w porty USB, ładowarki indukcyjne, panele solarne i tablice multimedialne.

Data: styczeń 2019

Miejsce: Polska, Niemcy

Opis: Projekt obejmuje zagospodarowanie terenu wokół dworu polskiego położonego w leśnym zaciszu sosnowego gaju. Zastosowano naturalistyczne nasadzenia, wykonano staw kąpielowy oraz system nawadniania. Obszar działki pomimo izolacji w postaci ogrodzenia wpisuje się w zastany krajobraz.

Data: czerwiec 2019

Miejsce: Sochaczew

Opis: Projekt obejmuje zagospodarowanie terenu na działce z dużą deniwelacją terenu. Zagospodarowanie skarp i aranżacja przestrzeni wypoczynkowej to kluczowe elementy założenia. Wykorzystano materiał roślinny umacniający skarpy, kwitnący w różnych okresach i atrakcyjny o każdej porze roku. Wykorzystano pergolettę i wiatę jako miejsca odpoczynku, wydzielono strefę zabaw dla dzieci oraz poletko z warzywami i roślinami ziołowymi. Dolną partię terenu przeznaczono pod aktywności ruchowe.

Data: sierpień 2018

Miejsce: Kraków

Opis: Projekt obejmuje zagospodarowanie terenu w krajobrazie mazurskim obejmującym jeziora, lasy i łąki oraz budynki kubaturowe. Etap I: wytyczenie ciągów pieszych i kołowych, gospodarka drzewostanem, aranżacja pomostu, pergoletty, budynku wolnostojącego z sauną, zagospodarowanie zbiornika wodnego. Etap II – nasadzenia roślinne

Data: listopad 2018 – do dziś

Miejsce: Mazury k. Giżycka

Opis: Projekt obejmuje zagospodarowanie terenu przy budynku mieszkalnym w Krakowie. W zakres wchodzi: utworzenie nawierzchni utwardzonych, aranżację zielenią, elementy małej architektury, pergoletta i budynek gospodarczy.

Data: listopad 2018

Miejsce: Kraków

Opis: Plan obejmuje sytuację domów bliźniaczych (segmentów) i jednorodzinnych położonych przy parku osiedlowym i Jeziorku Lipkowskim. Zagospodarowanie przestrzenne obejmuje zieleń publiczną, prywatną, zatoki parkingowe oraz plac zabaw.

Data: sierpień 2019

Miejsce: Warszawa

Opis: Projekt obejmuje zagospodarowanie terenu przy Niepublicznej Terapeutycznej Szkole Podstawowej BAJKA w Suwałkach, w którego zakres wchodzą: mini-boisko do piłki nożnej, ścieżki przygodowe, trampolina naziemna, urządzenia siłowe, urządzenia fitness dla dzieci, stolik szachowy, urządzenia i instrumenty muzyczne, huśtawka dost. do wózków inwalidzkich, poletka do mini-golfa, zieleń urządzoną, ścieżkę sensoryczną i elementy małej architektury.

Data: sierpień 2018

Miejsce: Suwałki

Opis: Rewaloryzacja Rynku Ruskiego w Surażu opiera się na działaniach mających na celu ożywienie miejsca, wprowadzenie większej ilości zieleni urządzonej oraz wyeksponowanie najwartościwszych jej elementów. Z uwagi na historyczno-kulturowy charakter miejsca jego przebudowa/modernizacja ograniczyła się do uporządkowania przestrzeni, zmiany nawierzchni, pozostawiając ją jako założenie parkowe. Wykorzystanie rodzimych materiałów budulcowych oraz roślin sprowadziło się do zachowania wiejskiego oblicza centralnego punktu miasteczka.

Data: styczeń 2016

Miejsce: Suraż

Opis: Poprzedzony szeregiem analiz projekt zagospodarowania parku osiedlowego opiera się na wytyczeniu ciągów komunikacyjnych łączących kluczowe punkty tego obszaru, zastosowaniu rozwiązań przestrzennych i funkcjonalnych wpisujących w zastany krajobraz nowy charakter miejsca. Zbiornik wodny, plac zabaw, tarasowane wzgórza, mini-scena i miejsca wypoczynkowe to niektóre z obiektów jakie zaproponowano w nowoprojektowanym parku.

Data: luty 2016

Miejsce: Białystok

Opis: Projekt obejmuje koncepcję ogrodu terapeutycznego do prowadzenia zajęć z hortiterapii, aranżację miejsca dostosowanego do osób niepełnosprawnych. W projekcie zaproponowano rośliny lecznicze, ziołowe, użytkowe. W rogu działki usytuowano siedzisko z trejażem i pergolą obrośnięte pnączami. Naturalistyczne elementy malej architektury i ozdobne formy nadają miejscu sielskiego charakteru. Rabaty kwiatowe i grządki o różnych wysokościach pozwalają na prace manualne osobom na wózkach inwalidzkich.

Data: kwiecień 2015

Miejsce: Mrągowo

Opis: Analiza widokowa wykonana w celu wyeksponowania dominanty na osiedlu Antoniuk Fabryczny w Białymstoku – cerkwi Świętego Ducha. Sporządzono zalecenia dla zabudowy istniejącej, nowo projektowanej oraz zieleni urządzonej oraz elementów malej architektury w odniesieniu do trzech widoków objętych analizą.

Data: czerwiec 2015

Miejsce: Białystok

Opis: Projekt opiera się na budowie zbiornika wodnego wraz z przestrzenną aranżacją fontanny na Placu Moniuszki przy Operze i Filharmonii Podlaskiej. Koncepcja uwzględnia budowę dróg dojazdowych, ścieżek, infrastrukturę techniczną oraz zieleń urządzoną. Kompozycja całości opiera się o kształty i linie podyktowane przez organiczność Parku Centralnego, geometryczność bryły BTL oraz owalny kształt kopuły nad OiFP.

Data: kwiecień 2016

Miejsce: Białystok

Opis: Projekt opiera się o aranżację fragmentu ogrodu w części doprowadzającej do wiaty odpoczynkowej z domu jednorodzinnego. Zastosowano organiczny kształt rabaty wysypanej kamieniem ozdobnym z roślinami w większości zimozielonymi. Nasadzono trzcinnik ostrokwiatowy wokół wiaty by poprzez poruszanie traw potęgować uczucie relaksu.

Data: lipiec 2019

Miejsce: Zielonka

Opis: Prosty design ławki wpisujący się w zagospodarowanie ukraińskiego osiedla z logotypem nawiązującym do braci polsko-ukraińskiej.

Data: grudzień 2016

Miejsce: Ivano-Frankivsk

Opis: Na podstawie analiz przeprowadzonych w toku postępowania projektowego oraz licznych źródeł bibliograficznych, a także wywiadów terenowych wykonano projekt parku ekspozycji będącego nową jakością w Białymstoku. Pozyskane w ten sposób informacje pozwoliły na ścisłe określenie obecnych i przyszłych potrzeb użytkowników, kolejno na określenie funkcji parku i potrzeby modernizacji oraz rewitalizacji obszarów, które tego wymagają. Ponadto nadano przestrzeni nowy charakter, którego w Białymstoku oraz w całej Polsce nie spotkamy, traktowany jako stacjonarny park ekspozycji stałej i tymczasowej.

Data: sierpień 2016

Miejsce: Białystok

Opis: Ogród przydomowy stanowiący wizytówkę domu z organicznymi kształtami, roślinnością atrakcyjną o każdej porze roku. Zastosowano kompozycję organicznych rabat i ciągów komunikacyjnych. Granitowa kostka brukowa, rośliny pachnące, kolorami przyciągające wzrok i przemieszane z roślinnością użytkową tworzą wizytówkę działki. Lawenda, kocimiętka, trzmielina, ostrokrzew to tylko niektóre gatunki roślin zastosowane w aranżacji przestrzeni ogrodu.

Data: kwiecień 2016

Miejsce: Fasty

Opis: Projekt rzeźby-formy przestrzennej stanowiący wizytówkę firmy Volkswagen, będący funkcjonalnym elementem zagospodarowania terenu przy fabryce samochodów w Białężycach. Inspirowany logiem „Volkswagen” oraz modelem auta Crafter forma pozwala na odpoczynek w towarzystwie szumiących miskantów chińskich.

Projekt nagrodzony I miejscem.

Data: styczeń 2017

Miejsce: Białężyce

Opis: Projekt rewitalizacji lasu turczyńskiego – park leśny w Turczynie opiera się na działaniach mających na celu uatrakcyjnienie funkcjonalno-przestrzenne lasu, wyznaczenie ścieżek dedykowanych różnym sportom i zajęciom rekreacyjnym, budowę wież widokowych, naturalistycznego placu zabaw oraz domków letniskowych i altan to czynnej i biernej rekreacji. Ciągi komunikacyjne zostały wyposażone w oznaczenia dedykowane osobom uprawiającym jogę, jogging, jazdę na rowerze, quady, crossy. Widok z wieży widokowej ponad koronami drzew pokazuje rozległy widok na leśny kompleks obok jednego z białostockich osiedli. Wszystkie zabiegi mają na celu „wpisanie życia” w przestrzeń stricte leśną.

Data: kwiecień 2017

Miejsce: Turczyn

Opis: Zagospodarowanie terenu przy willi w Konstancinie opiera się na aranżacji tarasu oraz terenu wokół basenu zewnętrznego. Nowoczesna bryła budynku została podkreślona prostymi donicami z trawami ozdobnymi i lawendą, a także formowanymi iglakami. Minimalizm zastosowany wobec roślinności, obiektów małej architektury i wszelkich rozwiązań sprowadza się do zasady „mniej znaczy więcej”.

Data: marzec 2017

Miejsce: Konstancin

Opis: Projekt obejmuje budowę boisk: do piłki nożnej, do siatkówki, do koszykówki, multifunkcjonalnego oraz placu zabaw i terenu rekreacyjnego z miejscem na apele szkolne. W północnej części zaprojektowano miejsce pamięci z formą przestrzenną, zadbano również o miejsca parkingowe, budynki techniczne i zieleń urządzoną.

Data: styczeń 2016

Miejsce: Białystok

Opis: Projekt zakłada uporządkowanie terenu działki naając jej nowy program i charakter; dostosowanie do odbiorców na różnych płaszczyznach kontemplowania terenu. W zakres opracowania wchodzi modernizacja elewacji budynku szkoly oraz internatu, wytyczenie nowych ciągów komunikacyjnych, wykonanie muralu, budowę boiska wielofunkcyjnego, budowę siedzisk tarasowych oraz utworzenie miejsca do hortiterapii z obsadzeniem dziedzińca zielenią.

Data: luty 2014

Miejsce: Białystok

Opis: Projekt obejmuje aranżacje zielenią skrzyżowania jednych z głównych arterii miasta oraz ulicy Świętokrzyskiej. Inspiracją stał się wiatrak, zastosowano kołowe/organiczne kompozycje roślinne oraz kolorowe krzewy, które można spotkać w zieleni miejskiej Białegostoku.

Data: styczeń 2015

Miejsce: Białystok

Opis: Koncepcja obejmuje utwardzenie miejsca rekreacji i wypoczynku, założenie zbiornika retencyjnego w miejscu wyrobiska popiaskowego, aranżację miejsca na ognisko, miejsca postojowego, siedzisk oraz tarasu widokowego z widokiem na kulturowy krajobraz Osowicz.

Data: styczeń 2015

Miejsce: Osowicze

Opis: Projekt obejmuje naturalistyczną aranżację bocznej części działki wraz z oczkiem wodnym i roślinnością hydrofitową. Przewidziano koncepcję altany oraz nasadzeń wokół domu. Charakter koncepcji podyktowany bliskim sąsiedztwem lasu.

Data: wrzesień 2017

Miejsce: Wołomin

Opis: Renaturyzacja fragmentu Bażantarki obejmująca deregulację rzeki, wykonanie meandrów, poszerzenie koryta oraz wykonanie mapy siedlisk przyrodniczych

Data: lipiec 2016

Miejsce: Białystok

Opis: Koncepcja zakłada aranżację miejsca wypoczynku biernego po wschodniej stronie budynku NK, drewniane siedziska, uzupełnienie materiału roślinnego oraz wyeksponowanie miejsca pamięci po zachodniej części założenia.Projekt zachowuje naturalistyczny charakter miejsca przez użycie naturalnych materiałów budulcowych m. in. głazów narzutowych, kamieni polnych, żwiru, drewnianych podkładów kolejowych i drewnianych kłód.

Data: lipiec 2018

Miejsce: Pionki

Opis: Projekt przedstawia koncepcję tablicy informacyjnej usytuowanej na początku nowoprojektowanej ścieżki dydaktycznej Korycin-Aulaukowszczyzna. Obejmuje miejsca cenne przyrodniczo, widoki i panoramy na rozległe tereny lasów, pól i bagien oraz wiatrak holenderski, pozostałośc po wiatraku i kurhan.

Data: wrzesień 2015

Miejsce: Korycin

Opis: Projekt wnętrza z częścią jadalną oparty o użycie drewnianych paneli, modułów drewnianych w połączeniu z surowym betonem. Minimum szczegółu, maksimum przestrzeni.

Data: wrzesień 2015

Miejsce: Warszawa

Opis: Projekt „Kolumny niepodległości” z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W odpowiedzi projektowej zaproponowano materialny znak ciągłości i niepodległości Rzeczpospolitej w postaci pomnika o trapezoidalnej formie z charakterystyczną, będącą wyraźnym akcentem w różnych przestrzeniach ekspozycyjnych biało-czerwoną wstęgą. Uwieńczeniem wstęgi ma być orzeł stanowiący głowicę pomnika. Monumentalna forma i historyczne detale mają stać się współczesnym wyrazem hołdu dla symboli, tradycji narodowych i ludzi, dzięki którym możemy być tu i teraz. Projektowany pomnik ma wyraźnie zaznaczać się w róznych przestrzeniach ekspozycyjnych. Stanowić ma akcent, niekiedy subdominantę w zadanym lokalnym krajobrazie. Trapezoidalna, jednolita forma wertykalna ma symbolizować silne Państwo; bryła oddaje monumentalny charakter całości założenia i świadczy o wzniosłości istoty upamiętnienia.

Data: listopad 2017

Miejsce: Warszawa

Opis: Projekt przedstawia nowoczesne studia nagraniowe w konwencji Urban Jungle oraz „wiosennym”. Aranżacje roślinne rodem z tropikalnej flory, designerskie donice i elementy przestrzenne nadają wnęce niepowtarzalnego klimatu. Mobilność elementów składowych pozwala na metamorfozę egzotycznych roślin adekwatnie do specyfiki nagrania.

Data: listopad 2017

Miejsce: Warszawa

Opis: Projekt przedstawia nowoczesną bryłę domu jednorodzinnego otoczoną roślinnością naturalistyczną. W obszarze domu zastano tereny podmokłe, zastosowano szereg traw ozdobnych oraz rośliny dedykowane obszarom wiejskim.

Data: lipiec 2018

Miejsce: Kudowa

KONTAKT

BIURO | siedziba firmy:
Pracownia Architektury Krajobrazu PERFORMA
ul. Akademicka 10

15-267 Białystok (os. Centrum)

Pracownia Architektury Krajobrazu PERFORMA
ul. W. Górskiego 3/21

00-033 Warszawa (os. Centrum)

Adres do korespondencji:
Pracownia Architektury Krajobrazu PERFORMA
ul. Leszczynowa 55/41

15-811 Białystok

TELEFON:

Patryk Gniedziejko

kom. 793 60 30 34
biuro 506 030 798

e-mail: kontakt@patrykgniedziejko.pl

NIP: 542-31-62-416
REGON: 365507800